Žalias 468

11 patarimų, skirtų smulkaus verslo finansams

Pradėti naują verslą šiuolaikiniame verslo pasaulyje, kuris yra labai konkurencingas, visuomet gali ir yra pakankamai rizikinga. Tokiais atvejais verslo savininkams tenka nuolatos susidurti su nesibaigiančiomis problemomis ir pačiais įvairiausiais iššūkiais. Be to, yra begalė administracinių užduočių, kurias būtina atlikti ir kurios reikalauja didžiulio dėmesio bei nemenkų laiko sąnaudų. O viena iš tokių sričių yra smulkaus verslo finansų valdymas.

Pradedant naują verslą jūs ne tik turite turėti pakankamai santaupų, kuriomis galėtumėte padengti savo įmonės patiriamas išlaidas, tačiau jums taip pat reikia numatyti ir efektyvų savo startuolio finansavimą, kuris galiausiai padėtų pasiekti užsibrėžtus tikslus ir padidinti savo įmonės generuojamas pajamas. Todėl visuomet prieš pradedant vystyti savo naują verslą, būtina daug dėmesio ir pastangų skirti plano sudarymui ir būsimų veiksmų numatymui, tokiu būdu užtikrinant, kad verslo vystymo proceso metu jums neteks susidurti su finansinėmis problemomis, kurios priešingu atveju neigiamai paveiktų jūsų naująjį verslą.

Kaip lengviau gauti paskolą verslui?

Pateikiame jums Finance43 paruoštus net 11 naudingų finansinių patarimų, kurie turėtų padėti lengviau ir efektyviau valdyti savo naujo verslo finansus, gauti paskolą ar faktoringą.

1. Venkite brangaus kredito

Jei jūs norite suformuoti savo naujos įmonės stabilų finansinį pagrindą, kuris jums pagelbėtų visoje įmonės vystymo eigoje, vienas iš pačių svarbiausių veiksnių yra konkrečių ir aiškių finansinių planų nustatymas. Nepaisant to, ar jūs pradedate naują verslą labai konkurencingoje rinkoje, ar jūsų naujasis startuolis pradeda savo komercinę veiklą visiškai naujoje srityje ir pats formuoja naują rinką, labai svarbu žinoti, kaip jūs valdysite savo įmonės pinigus ir kaip jie bus paskirstyti.

Verslo vystymo eigoje labai dažnai didžiulį ir svarbų vaidmenį vaidina kreditas. Trumpiau tariant, verslo savininkai kreipiasi į kreditorius, tikėdamiesi gauti paskolą, padedančią lengviau plėsti savo verslą (lygiai tą patį galima pasakyti ir apie kreditines korteles verslui). Todėl jei ir jūs galvosite apie tokius finansinius pasirinkimus, turėtumėte rinktis tik pačias pigiausias paskolas, t.y. tas, kurioms yra taikomos žemiausios palūkanos ir palankiausias grąžinimo terminas.

2. Verslo patiriamos išlaidos

Pradinėse savo verslo vystymo stadijose visuomet yra labai naudinga ir išmintinga savo įmonės patiriamas išlaidas išsaugoti kaip įmanoma mažesnes. Didelės išlaidos yra pagrindinė priežastis, kuri nulemia sudėtingesnę finansinę verslo situaciją ir užkerta kelią efektyvesniam iš anksto numatytų tikslų siekimui. Net jei jūsų įmonei nuo pačių pirmųjų jos veiklos dienų labai puikiai sekasi ir nauji klientai tiesiog plūste plūsta, tai tikrai nėra priežastis padidinti savo išlaidas ir nevaldomai švaistytis savo gaunamais pinigais.

Labai naudinga ir svarbu iš anksto pagalvoti apie būsimas savo verslo išlaidas. Tai reiškia, kad jūs galite ir turėtumėte jas suplanuoti bent vieneriems ar keliems metams į priekį, numatydami nuomos mokesčius, atlyginimų dydį, produktų, reikalingų jūsų verslo vystymui, kainas, komunalinius mokesčius, paskolų grąžinimo įmokas ir kt. Jei jūs visuomet išliksite savo pagrindiniame kelyje ir neleisite sau nukrypti nuo pagrindinio kelio, galėsite daug lengviau suvaldyti savo įmonės finansus ir net sunkiausiais periodais išsaugoti stabilią įmonės finansinę padėtį.

3. Asmeniniai ir verslo finansai privalo būti atskirti

Tuomet, kai jūs būsite baigę tvarkyti reikalus, susijusius su jūsų naujosios įmonės steigimu ir pavadinimo registravimu, turėtumėte pasirūpinti ir savo naujosios įmonės banko sąskaitos atidarymu. Turite suprasti, kad nuo pačių pradžių jūsų asmeninė ir verslo sąskaita privalo būti labai griežtai atskirta.

Jei jūs visuomet išsaugosite labai aiškią ribą tarp savo asmeninių ir įmonės finansų, galėsite daug lengviau suprasti, kokia yra jūsų įmonės finansinė padėtis ir kaip jai iš tikrųjų sekasi. Be to, tai užtikrins, kad jūsų įmonės buhalterija taip pat visuomet bus tvarkinga ir tiksli. Tai reiškia, kad atskyrus asmeninius ir verslo finansus, jūs taipogi turėtumėte atsispirti pagundai kartas nuo karto iš savo įmonės banko sąskaitos bankomate nusiimti jūsų asmeninėms reikmėms reikalingą pinigų sumą. Lygiai tą patį būtų galima pasakyti ir kalbant apie verslo paskolas. Jūsų asmeninės ir verslo paskolos privalo būti atskirtos ir nesutapatinamos.

4. Pradėkite galvoti apie draudimą

Būnant verslo savininku, draudimo įmokų reguliarus mokėjimas įprastai būna viena iš pačių nemaloniausių sudedamųjų dalių, kurios ne vienas verslininkas norėtų atsisakyti, tačiau bėgant laikui visa tai atsiperka su kaupu. Norint sukurti stabilų finansinį pagrindą ir būti saugiems, svarbu turėti įvairių saugiklių, iš kurių vienas ir yra draudimas. Žinoma, prieš pasirenkant draudikus, labai svarbu atidžiai išanalizuoti šiuolaikinę rinką, pasirenkant būtent tuos pasiūlymus, kurie yra patys optimaliausi ir patraukliausi. Be to, jūs turite gerai suprasti, kokio draudimo jums iš tikrųjų reikėtų ir kuris jums galėtų atnešti pačią didžiausią naudą. Ir šiuo atveju kalbant apie draudimą reikėtų kalbėti ne tik apie verslą, tačiau ir apie jus kaip privatų fizinį asmenį. Todėl labai gerai apgalvokite savo galimybes ir priimkite gerai apgalvotus sprendimus.

5. Pasirūpinkite savo pensija

Įprastai naujo verslo savininkai (ypač, jei jie būna pakankamai jauni) negalvoja apie savo pensiją ir yra linkę susitelkti į savo naująjį verslą. Be to, dalis žmonių nė negalvoja apie tai, kad jie ateityje gyvens „iš savo pensijos“. Tačiau jei jūs pagalvojate apie savo verslo ateitį ir sudarote verslo planą, lygiai tą patį turėtumėte padaryti ir kalbant apie savo asmeninę ateitį, kurioje neabejotinai ir neišvengiamai nusimato pensija.

Todėl pagalvokite apie būsimų veiksmų planą ir sistemingai „investuokite“ į savo ateitį bei laiką, kai sulauksite pensinio amžiaus. Kuo anksčiau pradėsite tai daryti, tuo daugiau sutaupysite ir sukaupsite savo pensijai.

6. Investuokite į technologijas

Kitas labai svarbus dalykas, susijęs su jūsų verslo finansais, yra technologijos, į kurias jūs turėtumėte investuoti, kad galėtumėte efektyviai plėsti savo verslą ir siekti kaip įmanoma geresnių rezultatų. Sėkmingai investuoti galima ir paėmus kreditą, būtent naudojantis bankų paskolomis dažnai yra finansuojamas verlos augimas. Jei jūs nepasitelksite šiuolaikinių technologijų, tuomet galite labai lengvai ir greitai prarasti konkurencinį pranašumą ir tokiu būdu pabloginti savo įmonės finansinę situaciją. Šiuo atveju jums labai praverstų įvairios šiuolaikinės kompiuterinės programos, kurių pagalba galima planuoti ir stebėti savo įmonės finansus. Be to, tokių programų pagalba galima lengviau komunikuoti su savo klientais, efektyviau vykdyti užsakymus ir atlikti dar daugybę kitų verslo plėtrai svarbių darbų.

Žinoma, kiekviename versle turėtų būti naudojamos ir buhalterinės programos, kurios padeda užtikrinti buhalterinių duomenų tikslumą ir jų saugumą. Kita vertus, jei jūs nesamdysite etatinio buhalterio, patiems tokiomis programomis pasirūpinti nereikės, nes tokiu atveju tokias kompiuterines programas naudos jūsų pasirinkta buhalterinių paslaugų bendrovė. Bet kuriuo atveju, šiandieninė technologinė pažanga verslui sukuria daug palankesnes sąlygas ir daug didesnes galimybes, todėl jomis tereikia pasinaudoti.

7. Sekite, kaip juda jūsų pinigai

Nepaisant to, kokio dydžio bebūtų jūsų įmonė, norėdami efektyviai valdyti savo įmonės finansus, jūs privalote suprasti, kaip juda jūsų pinigai ir kur jie nukeliauja bei iš kur atkeliauja. Tai yra labai svarbi kiekvienos įmonės vidinė informacija, be kurios nebūtų galima efektyviai valdyti savo verslo ir atitinkamai koreguoti savo strategijos. Jei jūs suprasite, kaip juda jūsų įmonės pinigai, jūs galėsite daug sklandžiau sudaryti planą, kuriuo vadovaudamiesi siektumėte dar geresnių rezultatų. Be to, stebėdami tokią informaciją jūs galėsite pačiu laiku pastebėti galimas klaidas ir joms užkirsti kelią. Todėl niekuomet neturėtumėte pamiršti tokių finansinių duomenų svarbos.

8. Derėkitės su tiekėjais prieš pasirašydami sutartis

Kiekvienas verslas yra pagrįstas sutartimis ir susitarimais. Todėl jei jūsų veikloje reikia kontaktuoti ir turėti reikalų su įvairiais tiekėjais ar kitų paslaugų teikėjais, niekuomet nepamirškite derėtis ir stengtis gauti kuo palankesnes sąlygas. Niekuomet nesutikite su pirmu jums pateiktu pasiūlymu. Prieš pasirašydami sutartį labai gerai apgalvokite kiekvieną sutarties punktą. Žinoma, pradėdami derėtis jūs turėtumėte iš anksto žinoti, kokį tikslą norite pasiekti – tai padidintų tikimybę, kad jums galiausiai pavyktų sulaukti norimo rezultato. Tai ypač svarbu kalbant apie apmokėjimą už prekes. Jei jūs su savo tiekėjais susitarsite dėl apmokėjimo už prekes su atidėjimu (pvz., 14 dienų, 30 dienų ar kt.), galėsite daug lengviau vystyti savo verslą ir nejusti pernelyg didelio streso dėl įmonės finansų.

9. Suformuokite nenumatytiems atvejams skirtą fondą

Kai būsite įsisavinę visas derėjimosi subtilybes, kurių pagalba galite efektyviau valdyti savo įmonės finansus, kitas svarbus jūsų laukiantis žingsnis bus susiję su nenumatytiems atvejams skirto fondo suformavimu. Nei viena įmonė negali žinoti, kas jos laukia rytoj. Be to, nereikėtų pamiršti ir „sezoniškumo“. Skirtingose rinkose veikiančios įmonės didesnių klientų srautų sulaukia skirtingai mėnesiais ir skirtingai metų laikais. O tai reiškia, kad „prastesnius“ mėnesius tenka išgyventi. Jei įmonė neturės suformavusi minėto fondo, jai bus gerokai sudėtingiau išlikti rinkoje.

10. Įmonės įranga pirkite išsimokėtinai

Naujo verslo pradėjimas visuomet yra kupinas iššūkių ir vienas iš jų neabejotinai yra naujos įmonės komercinės veiklos vykdymui reikalingos įrangos įsigijimas. Dažniausiai tokia įranga pareikalauja nemenkų investicijų, kurias gali skirti ne kiekvienas naujas verslo subjektas – ypač, jei nėra gautas papildomas finansavimas iš šalies. Tokiais atvejais labai praverčia įrangos pirkimas išsimokėtinai. Tokio sprendimo atveju jūs kiekvieną mėnesį mokėtumėte tam tikro dydžio įmokas ir nepatirtumėte staigių ir didelių finansinių praradimų.

11. Skolos mažinimas

Galiausiai neturėtumėte pamiršti, kad kiekvienai įmonei didelę įtaką daro ir turimi finansiniai įsipareigojimai. Jei jūs turite ne vieną verslo paskolą, pagrindinis jūsų prioritetas turėtų būti paskolos padengimas. Taip pat niekuomet negalima praleisti nei vienos paskolos grąžinimo įmokos, kadangi tai gali labai neigiamai paveikti įmonės kredito reitingą ir sumažinti galimybes ateityje gauti paskolą. Todėl jei jūsų įmonė turi tam tikrų finansinių įsipareigojimų, būtinai turėkite planą, kuriuo vadovaudamiesi galėtumėte lengviau juos padengti.

Pabaiga

Nors nuosavo verslo vystymas gali būti jaudinanti patirtis, visas šis procesas taip pat gali būti ir kupinas įvairių iššūkių bei sukurti nemažai nepatogumų – ypač, kai kalbama apie įmonės finansų valdymą. Todėl jei jūs susidursite su finansiniais sunkumais ir nežinosite, kaip galėtumėte juos lengviau išspręsti, turėtumėte nepamiršti šiame straipsnyje pateiktų patarimų. Jie turėtų jūsų verslo finansinę ateitį paversti kur kas šviesesne ir sėkmingesne. Ir, žinoma, patirtis ateina su laiku, todėl nekaltinkite savęs, kad pradžioje jums gali būti sunkiau įveikti vienokius ar kitokius sunkumus. Ilgainiui viskas taps gerokai lengviau.