Žalias 468

Kredito teikėjo bei gavėjo teisės ir pareigos

paskolos gavejo ir teikėjo teisesIeškantys kredito teikėjo neretai būna susirūpinę dėl būsimo paskolos gavimo proceso, o tai yra gana paaiškinamas reiškinys – nežinant svarbiausių detalių, galima prisidaryti šiokių tokių bėdų, kurios gali pakeisti dabartinę žmogaus finansinę padėtį. Taip pat svarbu yra tai, jog domėjimasis niekada nebuvo žalingas, o kalbant apie finansus, čia didžiausią dėmesį turėtumėte skirti savo teisų gilinimui. Ne paslaptis, jog kai kurie paskolos sudarymo sandoriai pakrypsta gana netikėta linkme ir dėl to dažnai kyla įvairiausi ginčai, kurių metu tiek kredito teikėjas, tiek ir paskolos gavėjas stengiasi įrodyti savo tiesą. Kokios teisės ir pareigos galioja vartotojams bei kreditoriams?

Itin didelį dėmesį reikia skirti būtent sutarties sudarymui. Tai reiškia, jog kiekvienas žmogus turi žinoti, jog paskolos sutarties sudarymas yra finansiškai įpareigojamas veiksmas, todėl pagal galiojančius teisės aktus, savavališkai jos nutraukti negalite, nebent pasinaudojate teisėtomis savo privilegijomis, kurios apibrėžiamos vartojimo kredito įstatyme. Trumpai tariant, jūsų teisė yra ta, jog per keturiolika dienų nuo paskolos sutarties sudarymo, galite vienašališkai nutraukti kredito sutartį ir paskolos teikėjui nepateikti jokios to priežasties. Tokiu atveju, jūsų pareiga – sumokėti proporcingas palūkanas, kurios susikaupė kol naudojotės kreditoriaus paskolintais pinigais. Verta pabrėžti – kreditorius neturi teisės reikalauti sumokėti papildomų netesybų ar kitų mokesčių.

Paskolos grąžinimas anksčiau nustatyto termino įpareigoja paskolos teikėją proporcingai perskaičiuoti palūkanas. Tai reiškia, jog jūs turite teisę anksčiau gražinti kreditą ir su mažesnėmis palūkanomis. Tokiu atveju, paskolos tekėjas turės paskaičiuoti atitinkamai susikaupusias palūkanas už naudojimosi kreditu dienas. Trumpai tariant, jūsų įsipareigojimų vykdymas baigiasi tada, kai sumokate paskolos sumą bei palūkanas, kurios susikaupė per laikotarpį, kai naudojotės paskola, o visi kiti mokesčiai bei palūkanos privalomai yra nubrauktos ir nebegaliojančios, nes paprasčiausiai kredito teikėjas nebeturi teisės reikalauti palūkanų už tą laikotarpį, kurio metu nesinaudojote jo pinigais.

Esant nemalonioms situacijoms kai paskolos grąžinimas tampa per daug sunkus ir nėra galimybės laiku padengti įsiskolinimų, kredito teikėjai imasi teisinių priemonių, kurios ne visada gali būti įstatymiškai teisėtos. Trumpai tariant, turite žinoti, jog nei vienas paskolos teikėjas negali reikalauti paskolos apmokėjimo vekseliais ar kitais skolos rašteliais. Tokiu atveju, jeigu jūsų yra reikalaujama pasirašyti šiuos įsiskolinimo raštelius, nedelsiant kreipkitės į vartotojų teisių apsaugos tarnybą ar Lietuvos banko priežiūros instituciją, kuri prižiūri vartojimo kredito davėjų veiklą.